Žmogus, kuris dėl nusikalstamos veikos faktiškai patyrė fizinės, turtinės ar neturtinės žalos, baudžiamajame procese nukentėjusiuoju netampa automatiškai. Nukentėjusiuoju žmogus turi būti pripažintas ir nukentėjusiojo procesinį statusą įgyja nuo pripažinimo nukentėjusiuoju momento.
Pagal BPK 28 straipsnio 1 dalį nuo nusikalstamos veikos nukentėjusį asmenį formaliu baudžiamojo proceso subjektu nukentėjusiuoju gali pripažinti ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas.
Atsižvelgiant į tai, ar ir kiek preliminariai (t. y. be išsamaus tyrimo) yra aišku, kad asmuo dėl nusikalstamos veikos galėjo patirti ar patyrė fizinę, turtinę ar neturtinę žalą, nukentėjusiuoju asmuo pripažįstamas ikiteisminio tyrimo pradžioje. Įprastai tik pradėjus ikiteisminį tyrimą. Jei dėl nusikalstamos veikos fizinę, turtinę ar neturtinę žalą patyrusio asmens pripažinimas nukentėjusiuoju neįvyksta ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro iniciatyva, žalą dėl nusikalstamos veikos patyręs asmuo turi teisę pats kreiptis į ikiteisminio tyrimo pareigūną ar prokurorą ir prašyti pripažinti jį nukentėjusiuoju.